Joyous Health Recipes Food
Joyous Health Wellbeing Well-Being
Joyous Health Beauty Beauty
Joyous Health Family Family
Joyous Health Business Business
Joyous Health Shop Shop
ABOUT
BOOKS
COURSES & PROGRAMS
SHOP
Herbal Teas 
CONTACT
ABOUT
BOOKS
COURSES & PROGRAMS
CONTACT
Mar 2, 2015 BY Joy McCarthy

2015 Dirty Dozen & Shopping Organic on a Budget

—  found in  Well-being  —

Every year the Kale is very hardy and easy to grow, same with tomatoes,cucumber, green beans, snap peas,squash and more.

3. Buy Supersize.

While I'm not a fan of massive stores like Costco and Walmart, I do appreciate they make organic more affordable to the masses. Of course I always prefer supporting local and independent businesses personally, but if you have a big family to feed then that tub or organic coconut oil for $25 that lasts you 6 months is pretty gosh darn attractive. Also, stores in Canada such as Winners and Homesense often have a food section. I've found hemp hearts , coconut sugar , coconut flakes and coconut flour for much cheaper and they are brands that I love.

4. Make Your Own Food.

Granola is one such breakfast food that is drying up your wallet. I've seen granola brands sell for as much as $11.99 and you're lucky if you get 7 days of breakfasts out of that for one person. I only have two people to feed (Walker and I) but even still, more often then not I make my own granola with the best ingredients and it's about half the cost. Try my Cranberry Ginger Granola . Or instead of buying organic baked goods from your favourite health food store, make them yourself. I've got many wonderful baked goods in myzucchinis for under a buck and kale for a couple bulks when they are growing abundantly.

[/highlightbox]

You can find these tips on instagram here:

I mention all these tips above in my video below.

[youtube link=https://www.youtube.com/watch?v=tWJJ7sVRV0M?controls=0]

I hope these tips help you and your family choose the cleanest food.

Have a joyous day!

Joy

Mar 2, 2015 BY Joy McCarthy
2 Comments
Marcia Culbert   •   June 30, 2015

Hi Joy, Just wondering where you buy your bulk butters you mentioned above? The small jars for 8-10$ go fast when baking and eating for a family! Thanks!

Reply
Joy McCarthy   •   June 30, 2015

Post Comment
Raise resilient healthy children with our new line of natural health supplements for kids in partnership with Genuine Health!
Sign in or create an account to save your favourites